Şiir Atölyesi 1: Şairliğe İlk Adım, Temel Bilgiler

Üniversitemiz çatısı altında her cumartesi gerçekleştirilen AÜSSAM (Amasya Üniversitesi Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü) toplantılarında bu hafta “Şiir Atölyesi 1: Şairliğe İlk Adım, Temel Bilgiler” başlığıyla bir program düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı programda şiirin temel özellikleri ve şiirin nasıl yazılması gerektiği anlatıldı. Programa şiir meraklıları katıldı.

Kendi şiirlerinden örneklerle “Şiir nasıl yazılır?” sorusuna cevap arayan Hakverdioğlu, herkesin kendi branşında üretken olması gerektiğini düşündüğünü belirterek şunları ifade etti: “Her branş kendi verimini kendisi ortaya koymalı ve topluma bu ürünü sunmalıdır. Şiirin eğitimini alan insanların şiir yazmaması, bilinçsiz insanların bu sahayı doldurmasına ve şiirin kan kaybetmesine neden olmaktadır. O halde gelin bu ‘atölye çalışmaları’ ile bizler edebiyatçılar olarak üzerimize düşeni yapalım ve şiirin teknik yönlerini öğrenip güzel duyguları kelimelere dökelim.” dedi.

Şiir atölyesi çalışmalarının diğer şairlerin katılımı ile süreceğini de belirten Hakverdioğlu, Amasya’da yetişmiş değerli şairlerin bu çalışmalara şiirleri ile yön vermesini umduğunu, söyledi. Gelecek haftalarda değerli şairlerimizin şiirlerini nasıl yazdığını, hangi teknikleri kullandığını öğrenme fırsatını bulacağımız söyleşilere şiir meraklılarını davet ettiklerini de belirtti.